Google ’dan İki Yeni Özellik

Google’ın yeni geliştirdiği, yapılan arama sonuçlarında benzer kelimelerin de sayfanın altında görünmesi seçeneği ile, yaptığınız aramalar daha da zenginleşecek. Örnek olarak, “bilişim” kelimesiyle arama yaptığınızda, sayfanın altında yer alan benzer kelimeler veya ilgili kelimelerle arama sonuçlarına daha etkili bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Buna gore, “bilişim” kelimesinin anlamına benzer farklı kelimeler olarak, “Bilişim Haber”, “bilişim eğitim”, “teknoloji” gibi, “bilişim” kelimesinin kökeninden türetilmiş bağımsız seçenekler de görebiliyorsunuz.
Google tarafından yapılan bir diğer yenilik ise, yaptığınız arama sonuçlarının, daha geniş içeriklerle yer alması. Önceden sadece iki satır olarak yer verilen arama içeriklerini artık dört satıra kadar görüntüleyebilecek ve sitenin linkine tıklamadan once, aramış olduğunuz sitenin doğru site olup olmadığını daha iyi görebileceksiniz. Site açıklamalarının uzunluğu, yaptığınız aramaların diğer sitelerden daha net olarak ayırt edilmesine yardımcı olacak ve oldukça fazla zaman kazanmış olacaksınız.
Google’ın son zamanlarda artarak geliştirdiği bu yenilikler, diğer arama motorları’nın gittikçe farklı ve kullanışlı seçenekler sunmasıyla artan rekabet koşullarında bir zorunluluk oluşturuyor. Güçlü rakipleri karşısında Google’ın pazar payını elinde tutabilmesinin tek yolu, kullanıcılarına, ufak ama kullanışlı seçenekler sunması.

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir