Windows 7 Sorunları ve ÇözümüWindows 7 DVD sürücünün bulunamaması

Windows 7′yi kullanan kullanıcıların şikayet ettiği noktalardan biri de Windows 7 altında bazen DVD sürücünün buhar olup uçması. BIOS’ta görünmesine rağmen DVD sürücüyü tanımayan Windows 7′deki bu problemi çözmek ise aslında oldukça basit:

Kayıt defterine girdikten sonra HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContro lClass yolunu izleyin ve ardından

UpperFilters ve LowerFilters anahtarının ikisini de sağ bölümden silin. Daha sonra Windows’u yeniden başlatın ve sonuç: DVD sürücünüz geri geldi.

Windows 7 Windows Live Messenger ve sistem çubuğu Sorunu
Windows 7 altında Windows Live Messenger’ı kapattığınızda Windows Live Messenger anında görev çubuğuna inecektir. Ancak kullanıcıların bir kısmı önceki Windows sürümlerinde olduğu gibi Live Messenger’ı sistem saatinin bulunduğu bölümde görmek isteyebilir. Bunun için Windows Live Messenger’a girdikten sonra Özellikler’e ve ardından Uyumluluk sekmesine girin ve “Bu programı uyumluluk modunda çalıştır’ı seçtikten sonra Windows XP’yi listeden seçin.

Windows 7 XP Mode çalışmıyor

Eğer kullandığınız eski programlar varsa ve Windows 7 altında da bu programları kullanmak istiyorsanız, XP Mode bu anlamda tam da size göre olan bir özellik. Kullanıcıların eski işletim sistemlerinde çalışan programların Windows 7 altında çalışabilmesine olanak veren XP Mode, her ne kadar kullanışlı bir özellik olsa da, aslında gerektiği gibi çalışmadığı da söylenebilir. XP Mode’da yaşanan ilk problem, aracın CPU desteği araması. Desteklenmeyen bir CPU söz konusu olduğunda XP Mode’u kullanmakta sıkıntı yaşanabilir. Microsoft Hardware-Assisted Virtualization Detection Tool isimli bu aracı indirerek sistemini bu anlamda kontrol edebilirsiniz. Yaşanan bir diğer problem ise bazı laptop üreticilerinin güvenlik gerekçesiyle bu ayarı pasifize etmesi. Örneğin Sony Vaio model laptoplarda XP Mode desteklenmiyor ancak BIOS güncellemesi ile bu problem aşılabilir.

Windows 7 Düşük video kalitesi

Windows 7′nin güç ayarları, artık eski Windows’takilere nazaran sistemüzerinde oldukça etkili olabiliyor. Eğer video kalitesinin vasat olduğunu düşünüyorsanız, Başlat menüsüne girin ve ardındna Güç Ayarları’na ulaşın. Change Plan Settings (Program ayarlarını değiştir) butonuna tıklayın. Ardından Change Advanced Settings (Gelişmiş Ayarları Değiştir) sekmesine girin ve Multimedia Settings kısmına girdikten sonra Playing video kısmının “optimise performance” olarak belirlendiğine emin olun.

Windows 7 Windows Media Center’ı Otomatik Çalıştır’a ekleme

Bazı Windows 7 sürümleri ile birlkte Media Center’ın da beraber geldiği herkesin malumu. Ancak bazı nedenlerden dolayı Media Center, Windows 7′nin Otomatik Çalıştır özelliğine eklenemiyor. Bu nedenle herhangi bir DVD-video diski bilgisayara koyulduğunda kullanıcılar Windows Media Player’da tercih kılmak zorunda kalıyor. Maalesef Windows 7′de bu durumu düzeltmenin bir yolu bulunmuyor. Ancak aynı sorunu Windows Vista altında yaşıyorsanız, kayıt defterine girerek :
KEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftCurrentVersio nExplorerAutoplayhandlers anahtarına girin ve EHome ile başlayan tüm anahtar ve değerleri kaydedin.

Windows 7 Hibernation özelliğini pasif konuma getirememe

Windows 7 altında hibernation modunu kapatabilmek oldukça güç. Bu sorundan kurtulmak için ise kayıt defterine girip :
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContro lPower anahtarına girin ve HibernateEnabled değerini “0″ olarak atayın.

Windows 7 Software Explorer nerede?

Eğer Vista altında Windows Defender’ı kullandıysanız, büyük olasılıkla Software Explorer özelliğine de dikkat etmişsinizdir. Bu özellik sayesinde Windows açıldığında hangi programların başlatıldığını öğrenebiliyorsunuz. Ancak Windows 7 altında Windows Defender’ı kullandığınızda bu özelliğin olmadığını görüyorsunuz. Bu nedenle kullanıcılar klasik bir yönteme, MSCONFIG’e yönelmek ve başlangıçtaki programları bu şekilde öğrenmek durumunda kalıyor. Ancak isterseniz, Autorunsk yazılımını kullanarak MSCONFIG’e muhtaç kalmaktan kurtulabilirsiniz.

Windows 7 Movie Maker problemi

Windows 7, netbook’larda dahi oldukça hızlı çalışabiliyor. Zaten Windows 7′nin Vista’ya göre öne çıkan en önemli özelliği hemen her bilgisayarda yüksek performansla çalışabilmesi. Ancak bu üstün özelliğinin yanı sıra, Windows Movie Maker yazılımı, varsayılan ayarları söz konusu olduğunda network dosyalarını kendi içine alamama problemi yaşıyor. Ancak bu sorundan kurtulmak mümkün: Bunun için önce kayıt defterine girip HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsLiveM ovie Maker’ı açın ve “AllowNetworkFiles” adındaki DWORD değerini oluşturun ve bu değeri 1 olarak belirleyin.

                                       
Windows 7 Siyah Ekran Sorunu ve Çözümü

Önce basit bir şey deneyelim: Sorun ekran kartı ve monitör arasındaki kablodan kaynaklanıyor olabilir. Eğer HDMi konektörünü kullanıyorsanız, şansınızı DVi veya VGA ile deneyin. Siyah ekran probleminden kurtulduysanız, yeni bir kablo almanızı tavsiye ediyoruz. Kablo ile sorun devam ediyorsa, ekran kartının çıkışı arızalı demektir ve yetkili servise başvurmalısınız.

Aero Çalışmama Sorunu:
Windows 7 işletim sisteminde istediğiniz ve beklediğiniz gibi değil saydamlıkla ilgili sorunlar mı yaşıyorsunuz? Eğer sorun giderici ile durumu çözemediyseniz veya ekran kartınızın son güncellemesine rağmen sorun devam ediyorsa aşağıdaki uygulamaları yapınız.
REGEDIT programını açtıktan sonra HKEY_CURRENT_USER>Software>Microsoft>Windows>DWM isimli anahtarı seçin ve bu kısımda EnableAeroPeek sekmesindeki değerin 1 olduğunu kontrol edin.

Windows 7 Görev Çubuğu Sorunları:

Windows 7 işletim sisteminde bulunan görev çubuğu sekmesi eskiye göre daha fazla simge barındırmasının yanı sıra daha işlevsel. Fakat bir çok Windows 7 kullanıcısı simgelerin bir program mı yoksa kısayol mu olduğunu ayırt edememekten muzdarip. Sizde aynı sorundan dolayı şikayetçi iseniz, standart olan görev çubuğu düğmelerini eski haline getirmenin bir çözümü var.Bunun için; görev çubuğundayken sağ tuşa tıklayıp özellikler sekmesinden “yalnızca dolu olduğunda” sekmesini seçerek gruplandırma isteyebilirsiniz. Eğer eski görünüm olan hızlı başlat çubuğunu kullanmak isterseniz yine görev çubuğundayken sağ tıkladıktan sonra Araç çubukları>Yeni araç çubuğu komutuyla birlikte açılan pencerede Quick Launch adlı klasörü göstermeyi deneyin. Bu klasör “AppData>Roaming>Microsoft>Internet Explorer>Quick Launch” konumunda bulunmakta.

Kayıp Explorer Klasörleri:
Windows 7 işletim sisteminde Başlat menüsünü tıkladıktan sonra Bilgisayara girdiğinizde geri dönüşüm kutusu ve denetim masası gibi bir çok standart ikonun sol taraftaki panelde artık olmadığını göreceksiniz.Bu sorunun çözümü için, açık olan bir pencerenin “Araçlar” menüsünden klasör seçeneklerini seçin. Burada tüm klasörleri göster seçeneğini işaretledikten sonra bilgisayarınızı sistem klasörleri de görünecek şekilde ayarlamış olacaksınız.

HP yazıcıları ile ilgili oluşan sorunlar:

Eğer çok fonksiyonlu bir HP yazıcıya sahip iseniz ve Basic Driver Solution ve Full Feature Software Solution tarzı destek yazılımları ile birlikte ürün geldiyse, Windows 7 işletim sisteminde yazıcınız çalışmayacaktır. Bunun sebebi ise, işletim sisteminin yükseltilme işlemi sırasında bazı kayıt defteri girdilerinin kaybolmasıdır. Yazılımı yeniden kurmanız bir işe yaramayacaktır. Yapmanız gereken tek şey HP Destek sitesinden yardım istemek ve bu yarım sayesinde yazıcınızı tekrar çalışır duruma getirebilirsiniz.

Windows açılışında desktop.ini dosyasının içeriğinin görüntülenmesine neden olan bir hatayla karşılaşıyorsanız :

  • Çalıştır penceresini Win+R kombinasyonuyla açın.
  • shelltartup yazıp Enter tuşuna basın.
  • Explorer ayarlarınızı, korumalı işletim sistemi dosyalarını görüntüleyecek hale getirin. Alt – T – O tuşlarına sırasıyla basarak bu ekrana gelebilirsiniz.
  • View tab’a tıklayıp, hide protected operating system files seçeneğinin önündeki işareti kaldırın.
  • Dekstop.ini dosyasını klasörden silin.
  • Aynı dosyayı C:ProgramDataMicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup konumundaki klasörden de silmeniz gerekiyor.
  • Çıkış yapıp tekrar girin veya bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  • 3. ve 4. adımı tekrarlayarak hide protected operating system files seçeneğini tekrar işaretleyin. Bu sayede gelecekte kazara önemli bir sistem dosyasını silmeniz önlenir

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir