Windows 8 Kurulumu ( Resimli ve Videolu Anlatım )

Microsoft un en son işletim sistemi olan windows 8 geçen günlerde piyasaya çıktı.Nasıl bir işletim sistemi olduğunu ve sistem gereksinimlerini önceki yazımda sizlerle paylaşmıştım.Bu yazımda ise windows 8 i nasıl indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz onu paylaşacağım:
Öncelikle önemli datalarınızı yedekleyin.Daha sonra aşağıdaki adımları takip edin:

Windows 8 Consumer Preview indirin

İlk adım bu işletim sistemini bilgisayarınıza indirmek.Bildiğiniz gibi bunun için microsoftun bir sayfası mevcut.Buradan windows 8 indirebileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz.İndirmeye başladığınızda küçük bir araç sisteminizin donanımını ve yazılımını kontrol edecek.Daha sonra windows 8 indirmeye başlayacak.İndirdiğiniz dosya iso formatında olacak ve siz bu dosyayı dvd ye  yazdıracaksınız.32 ve 64 bit için ayrı ayrı sürümler mevcut.Aynı zamanda lisans anahtarına da erişim sağlayabileceksiniz.

Windows 8 i DVD ye Yazdırın

Windows 8 i bilgisyarınıza ISO olarak indirdikten sonra bu dosyayı DVD yazma programları sayesinde DVD ye yazdırmalısınız.NERO veya Ashampoo tarzı programlar kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Aynı zamanda microsoft, USB den de kurabileceğiniz bir araç da sağlıyor.Bu konuya bir sonraki yazımda değineceğim.Şimdi dosyayı indirip DVD ye yazdırdığınızı kabul ederek yazımıza devam ediyoruz:
download_windows8

Şu an ki Windows sürümünüzü yükseltin

Eğer tüm bilgisayarı formatlayıp sadece windows 8 kurmak istiyorsanız bu adımı atlayın.Fakat şu an bir windows sürümünün bilgisayarınızda kurulu olduğunu varsayarsak dvd yi bilgisayarınıza takın ve explorer ı açın.Autorun aktifse setup otomatik olarak başlayacak.Eğer aktif değilse setup dosyasını çift tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz.Kurulum size versiyonunuzu güncellemek isteyip istemediğinizi soracak.Eğer bunu yapmak istemiyorsanız bu adımı atlayın.
windows_backup_settings
Daha sonra micrsoft tarafından size verilen ürün anahtarını girin.Bir sonraki adım ise hangi ayarların saklanıp saklanmayacağı.Bunu da ayarladıktan sonra Next butonuna basarak bir sonraki adıma geçin.

Bios Ayarlarını değiştirin

Eğer windows 8 i bootable diskten kuracaksanız bios ayarlarını girerek DVD den kuracaksanız DVD yi; USB den kuracaksanız USB yi seçin.
DVD yi bilgisayarınıza taktıktan sonra kurulum aynı windows 7 gibi devam edecek.Dil ve bölge ayarlarını yapıp install now butonuna tıklayacaksınız.Ürün anahtarını girip hizmet şartlarını kabul ettim kutucuğunu işaratleyip bir sonraki adıma geçeceksiniz.

Kuracağınız disk yerini belirleyin

Bir sonraki adımda kullanacağınız disk alanını belirlemeniz gerekiyor.Bildiğiniz gibi 32 bit için 16; 64 bit için en az 20 gbyte boş yeriniz olması gerekiyor.Tabii siz bu rakamların üstünde bir disk alanı olan kısma windows 8 i kurun.
drive_options
Geri kalan kısmı zaten windows 7 kurulumu gibi ilerliyor.Sadece biraz görsel değişiklikler mevcut.İstenilen alanlara mail adresinizi girip ayarlar kısmından gerekli ayarlamaları yaparak kurulumu tamamlıyorsunuz.
Settings_-updates
Evet yeni windows unuz karşınızda.Eminim windows 7 yi daha önce kuranlar Windows 8 kurarken herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklar.Çünkü kurulum aynı şekilde devam ediyor.Sadece biraz görsellik ve bir kaç değişik sorgulamalar mevcut.
win8_kapak
Olabildiğince ayrıntılı bir şekilde sizlere windows 8 nasıl kurulur anlatmaya çalıştım.Aklınıza takılan bir yer olursa yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir