İnternet Bağımlısı Olmamak İçin Neler Yapmalısınız?

Uzmanlar internet bağımlılığının toplumda görülme olasılığının %1.8 olduğunu söylüyor. Örneğin Almanya’da internet bağımlıları günde ortalama dört saatlerini internetin başında geçiriyor. Günde yaklaşık 3 saatini internette geçiren 2,5 milyon kişiyse bağımlılık tehdidiyle karşı karşıya. Bu rakamlar bize internet bağımlılığının toplumda sık görülen ve tedavisi gerekli bir rahatsızlık olduğuna dair ipuçları veriyor.

Hepimiz interneti seviyoruz; yolda, otobüste, tatilde vs. telefonumuzla internette geziniyoruz. Ama gerçek bir yaşamımız olduğunu ve bazen çiçeklere, böceklere, kitaplara dokunmayı unutuyoruz. Belki günün birinde işinize yarar diyerekten sizler için bir yazı hazırladım. İnternet bağımlısı olmadan, akıllı uslu birer kullanıcı nasıl olabiliriz bir bakalım:
1. Kendinize Reel Hobiler Yaratın!

Bilgisayar, telefon ve tablet bir yere kadar negatif enerjinizi alacaktır. Hiçbir uygulama gerçekten suya dalmak kadar sizi rahatlatmayacaktır. Ya da elle tutulur bir şey ürettiğiniz zamanki kadar mutlu olamayacaksınız unutmayın!
2. İşinize Odaklanın!
Kariyeriniz için bir şeyler yapmış olduğunuzu ve başarmış olduğunuzu düşünsenize! İnternetteki başarı hikayelerine takılmak yerine, adınızın ve işlerinizin internette konuşulmasını istemez miydiniz?
3. Arkadaşlarınıza Yeniden Merhaba Deyin!
Eğer internet bağımlısıysanız ya da olmak yolunda emin adımlarla ilerliyorsanız, Facebook arkadaşlıklarınızı yeniden gözden geçirmenizi öneririm. Uzun zamandır görmek istediğiniz, özlediğiniz hatta arayıp sormadığınız için trip yediğiniz arkadaşlarınızla görüşmenin tam sırası. Küçücük bir salonda bir sürü arkadaşınızla birlikte “tabu” oynadığınızı hayal ettiğinizde mutlu olmuyor musunuz?
4. “Like” ile Gerçek Sevgiyi Birbirinden Ayırt Etmeye Çalışın!
Like“, “Pin“, “Favorite” sizin için ne ifade ediyor bilmiyorum ama inanın ki gerçek hayatta aldığımız övgüler, sevgi gösterileri ve beğeniler sizlere çok daha fazla tatmin yaşatacaktır. Müzik yeteneğiniz olduğunu, ufak bir beste yaptığınızı, bunu gerçek bir odada insanlara dinlettiğinizi ve alkış aldığınızı hayal edin! Paha biçilemez bir duygu olduğuna dair bir milyon like toplayabilirim 🙂
5. Sevgilinize Küçük Sürprizler Yapın!
İnternet aranıza mesafe koyabilir. Uzak mesafe ilişkilerinde bile internet üzerinden konuşma belli bir zamandan sonra yanlış anlaşılmalara sebep olabilir. Sonuçta sevdiğiniz kadının/adamın gözlerine içine bakarak duygularınızı ifade etmek bambaşkadır. İnternette geçirdiğiniz her anın birazını sevgilinize adarsanız daha mutlu olacaksınız emin olun! Sevgilisi olmayanlar için ise şimdilik diyecek lafım yok üzgünüm. Zira çoğu insan artık sevgiliyi internetten buluyor 🙂

Kaynak:www.1sosyalmedya.com

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir