SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ – 1

GOOGLE (GLASS) GÖZLÜK

Merhaba sevgili okurlarım sizlere her ay son teknoloji ürünlerini anlatacağım bunlardan ilki Google Glass (gözlük)…
GOOGLE (GLASS) GÖZLÜK
Google I/O konferansında tanıtılan Project Glass, Google’ın son zamanlarda en dikkat çeken projelerinden biri şuanda. Daha önce yine Sergey Brin tarafından kullanıldığını gördüğümüz bu akıllı gözlük için minimal şekilde tasarlanmış kameralı bir bilgisayar diyebiliriz. Bir mikrofona, bir işlemciye, bir hafızaya, bir hoparlöre ve bir konum sensörüne sahip. Bunun üzerine kablosuz internet bağlantısını da gerçekten bir bilgisayardan farksız hale geliyor.
Fiziksel açıdan yarım çerçeveli ve camsız bir gözlük şeklindeki Glass’ın sağ kısmında kamera ve dokunmatik bir tuş bulunuyor. Yani gözlük takmayı sevmeyenlerin Glass’a alışmayı göze alması gerekiyor. Brin, Glass’ın bir çok gözlükten hafif olduğunu söylüyor ama buna birçok kişinin alışması zaman alacak gibi duruyor.
Glass 6 saat boyunca kullanılabiliyor ama bu kullanım şeklinizede bağlı. Google’ın hedefi bu süreyi 1 güne çıkarmak.
FİYAT VE PİYASA ÇIKIŞ TARİHİ
Glass, Google I/O’ya katılan geliştiriciler tarafından 1500 dolar fiyatla sipariş edilebilecek.  ”Explorer” modelindeki ilk siparişler 2013′ün başında teslim edildi.  Yaklaşık 1000 kişinin Glass sahibi oldu hatta ABD’de bazı kafe ve restoranlarda gizli kamera çekimi yapılabileceği ihtimaliyle yasaklandı
Glass’ın son kullanıcı modelinin de 2014′ün başında geleceği söyleniyor ve Google fiyat konusunda ciddi iyileşme olacağını ama olabildiğince ucuz bir şey yapmaya yönelmediklerini söylüyor.GOOGLE (GLASS) GÖZLÜK

Google Glass Uygulamaları 
Glass’ın Androidli cihazlarla iletişim kuracağını tahmin edersiniz elbette. Sesi yazıya, yazıyı sese çevirme teknolojilerinin Glass’a dahil edileceği malum. Yüz tanıma teknolojisi ise daha özel bir durum olarak şimdilik öne çıkarılmıyor.
Glass’ın kaydedilebilir bilgiyi işleyen canlı bir ürün olduğunu düşünürsek, dışarıdan alınan veriyi bilgi akışına çevireceği çeşitli uygulamalar hayal edebiliriz ve ilk geliştiriciler de muhtemelen bunun üzerine çalışacak. Bunun için bulut tabanlı bir API’de geliştiricilere yardımcı olacak.
Peki Glass Google’ın geleceği mi?
Google’ın Google+ ile ortaya koyduğu bir hedef var; kullanıcıların gerçek hayattaki iletişim deneyimini çevrimiçi ortamda yaşatabilmek. Glass da Google’ın örmeye çalıştığı bu sosyal örgünün dışarıya çıkıldığında da kullanıcıyı takip etmesini sağlayacak.
Akıllı telefonlardan daha bütünleşik bir ürün olan Glass, fiziksel dünyadaki verileri daha hızlı ve kolay şekilde internete çekerek yeni bir iletişim deneyimi yaşatacak. Bu sayede Google sadece internete gözümüzle gördüğümüz yani hayatımızın her anını kayıt altına alarak işleyebilecek. Aslında Android 4.1 ile gelen Google Now arama yeniliği de Glass’ın temel özelliklerinden biri gibi görünüyor.

GOOGLE (GLASS) GÖZLÜK
Sergey Brin Glass’ın bir web tarayıcı olarak düşünülmesini istemiyor. Glass, Google+ ve Gmail başta olmak üzere daha çok iletişimi ve paylaşımı kolaylaştıran bir cihaz olacak.
İlerleyen dönemde Google Glass üzerinde yapay zeka çalışmaları görmemiz muhtemel. Daha ilerideyse eskiden beri gelen beyin dalgalarını tanımlama meselesi var ki bugün bile Emotiv ve  Mindflex gibi ticarileşmiş ürünler bulunmakta. Yani Google’ın gelecekte bu şirketlerden birini alabileceğini ve eğer bilim kurgu filmlerindeki gibi bir gelecek bizi bekliyorsa; Google’ın Glass ile gelecekte de hayatımızdan eksik olmayacağını düşünebiliriz.

Kemal Bilir Yazar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir