Öğrenciler Dizüstü Bilgisayar Kullanıyor

Üniversite öğrencileri arasında gerçekleştirilen bir anket, dizüstü bilgisayar tercihinin tabletlere göre daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Öğrencilerin beşte dördü dizüstü PC sahibi.

Son yıllarda popülerliğini giderek artıran tabletler, PC pazarındaki düşüşün baş aktörü olarak gösteriliyor. Buna rağmen, üniversite öğrencilerinin dizüstü bilgisayarları daha çok tercih ettiği son çalışmalar ile ortaya kondu.

ABD’de gerçekleştirilen bir anket çalışmasına göre, üniversite öğrencileri arasında yüksek bir dizüstü bilgisayar sahipliği oranı bulunuyor. Tabletlere rağbet ise oldukça düşük.

Deloitte araştırma firmasının yıllık “okula dönüş” araştırmasının sonuçlarına göre, üniversite öğrencileri arasında yüzde 82’lik bir dizüstü sahipliği oranı bulunuyor.

Öğrencilerin yüzde 80’i ise akıllı telefon kullanıyor. Buna karşın, tablet kullanımı ise sadece yüzde 18 oranında. Bir başka değişle, öğrencilerin yaklaşık beşte biri tablet sahibi. Geri kalan beşte dörtlük kısım ise tercihini dizüstü bilgisayardan yana kullanıyor.

Dizüstü bilgisayarların ağırlıklı olarak tercih edilmesinde öğrencilerin dersler ve çeşitli çalışmalar için fiziksel klavyeye duyduğu ihtiyaç ve masaüstü işletim sistemlerinin üstünlükleri gösteriliyor.
Ayrıca odalarında tek cihaz ile tüm ihtiyaçlarını karşılamak isteyen öğrencilere daha gelişmiş ses, daha büyük ekranda görüntü olanağını dizüstü bilgisayarların sunmasının da sonuçlarda etkili olduğu belirtiliyor.

Bende bir üniversite öğrencisi olarak tabi ki dizüstü bilgisayar kullanmaktan yanayım çünkü masaüstü bilgisayar hiç düşünülemez kendimize zor yer buluyoruz bir de onu nereye koyacağız 🙂 . Tablet ise bir öğrencinin bütün ihtiyaçlarını karşılamaya henüz yetmiyor bunun nedeni ise yukarıda da belirtildiği gibi ses ve görüntü olarak yeterli değil ve ödevler tezler derken tablet bu kadar yüke dayanamaz sanki.

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir