İnternette Kendimizi Arıyoruz!

İnternet kullanım alışlanlıkları üzerine yapılan bir araştırma ilginç sonuçlar ortaya koydu. İnternet kullanıcılarının yarısından fazlası arama motorlarında kendilerini arıyor.

Pek kabul edilmek istemesek de internette kendimizi arıyoruz. Aramadım diyen yalan söyler bence. İnternet kullanım alışkanlıkları üzerine ABD’de gerçekleştirilen bir araştırma, kullanıcıların yarısından fazlasının arama motorlarında kendi isimlerini arattığını ortaya koydu.

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan anket çalışmasında internet kullanıcılarına kendilerini internet arama motorlarında arayıp aramadıkları soruldu. Katılımcıların yüzde 56’sı kendisini çevrimiçi ortamda arattığını kabul etti. Buna rağmen oran geçtiğimiz yıla göre yüzde 1 daha düşük çıktı.

Arama motorlarında kendi ismini aratmanın en önemli nedenleri arasında kişisel güvenlik ve kamuya açık ortamda kişilerin kendileri ile ilgili içerikleri denetleme isteği bulunuyor. Çünkü günümüzde herhangi biri hakkında bilgi almak isteyenler için ilk adres arama motorları. Bu nedenle kişilerin internette kendileri hakkında ne gibi içerikler bulunduğunun farkında olması önem kazanıyor.

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir