Facebook’ta Artık Gizlenmek Yok!

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook gizlilik ayarlarında değişikliğe gitti. Yeni gelen düzenlemeye göre sosyal ağ içindeki herkes bulunabilir olacak.

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’ta gizlilik ve güvenlik sık sık tartışma konusu olan iki başlık. Değişen koşullara göre bu iki alanda yeniliklere giden şirket, son attığı adımla da bir hayli konuşulacak gibi duruyor.
Dün yapılan resmi açıklamaya göre artık Facebook içerisinde gizli kalmak mümkün değil. Site içi arama sonuçlarında görüntülenmeyi engelleyen “Facebook’ta beni kimler arayabilir?” seçeneği kaldırılıyor.  Artık sosyal ağda yer alan her kullanıcı, sosyal ağ içinden yapılan aramalarda bulunabilir durumda olacak.
Geçtiğimiz Ocak ayında ilk kez duyurulan düzenleme ağır bir süreçte uygulamaya konulmuştu. Önüzdeki bir kaç hafta içerisinde sürecin tamamlanacağı belirtiliyor.

  

Mashable sitesinin haberine göre, bir kişi tarafından bloklananlar dahil tüm Facebook kullanıcıları, site içerisinde yer alan Graph Search özelliği ile ağdaki tüm kullanıcıları arayıp bulabilecek. Buna rağmen, kullanıcıların profillerinde paylaştıkları içerikler arama sonuçlarında kendilerini bulan kullanıcılar tarafından görüntülenemeyecek.
Bu noktada yapılan paylaşımın ne şekilde sınırlandığı öne çıkıyor. “Herkes” tarafından görünebilir seçeneği ile yapılan paylaşımlar, Graph Search aracılığı ile bu paylaşımları yapan kişilerin profillerine ulaşan diğer kullanıcılar tarafından görülebilirken, “Arkadaşlar” ya da “Sadece Ben” seçenekler ile yapılan paylaşımlar görülemeyecek.

   

Herkese açık olarak yapılan önceki paylaşımları sınırlandırabilmek için “Ayarlar” bölümünde yer alan “Gizlilik” başlığı altındaki “Zaman Tünelindeki Eski Gönderileri Sınırla” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Kaynak:http://shiftdelete.net

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir