Windows 8: Yerel Hesap Parola Sıfırlama Diski Oluşturmak

Windows parolanızı unutursanız, yenisini oluşturmak için bir Parola Sıfırlama Diski kullanabilirsiniz. Parolanızı oluştururken, bir Parola Sıfırlama Diski oluşturmanız önerilir, böylece dosya ve bilgilerinize erişememe riski ortadan kalkar.

Notlar…
  • Parola Sıfırlama Diski sadece Yerel Hesap parolalarını sıfırlamaya yarar. Başka bir deyişle Microsoft Hesabı‘nı sıfırlayamaz.
  • Parola Sıfırlama Diski sadece normal parolanızı sıfırlar. Kullanıcı Kimlik Numarasını (PIN) ya da Resimli Parolanızı sıfırlamaz.
  • Bu işlem için sadece USB flash sürücü kullanabilirsiniz. CD veya DVD kullanamazsınız.
  • Parola Sıfırlama Diski‘ni oluşturduktan sonra istediğiniz kadar parola değiştirebilirsiniz. Parola Sıfırlama Diski her zaman çalışacaktır
  • Eğer daha önce Parola Sıfırlama Diski oluşturduysanız yenisini oluşturduğunuzda eskisi işlevini kaybedecektir.
  • Kolaylık olması açısından cep telefonunuzun hafıza kartını kullanabilirsiniz. Böylece sıfırlama diskiniz ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olacaktır. 
  • Bu diski eline geçiren herhangi biri bilgisayarınızda oturum açabilir ve kişisel bilgilerinize erişebilir. Bu yüzden bu diski güvenli bir yerde saklayın.
  • Parola Sıfırlama bilgileri userkey.psw adında bir dosyada barındırılır. Diski oluşturduktan sonra bu dosyayı başka bir lokasyona ya da medyaya taşıyabilirsiniz ama bir USB flash sürücüde sadece 1 adet userkey.psw dosyası olmalıdır.

1– Parola Sıfırlama Diski oluşturmak istediğiniz yerel hesapta oturum açın.

2– Yönetimsel Araçlar Menüsü‘nü açın ve Denetim Masası‘na tıklatın.

3- Denetim MasasıKullanıcı Hesapları ve Aile KorumasıKullanıcı Hesapları yolunu izleyin ve sol taraftan Parola sıfırlama diski oluştur bağlantısına tıklatın.

4- Açılan Unutulan Parola Sihirbazı penceresinde İleri butonuna tıklatın.

5- USB flash sürücünüzü seçin ve İleri butonuna tıklatın.


USB flash sürücü biçimlendirilmeyeceği için gönül rahatlığı ile içinde veri bulunan bir USB flash sürücü kullanabilirsiniz. Örneğin ben Windows 8 Kurulumu için kullandığım USB flash sürücüyü kullandım. 
(“Notlar…”ın altındaki resim)

6- Parolanızı yazın ve İleri butonuna tıklatın.

7–  Bittiğinde İleri butonuna tıklatın.

8- Son butonuna tıklatarak işlemi tamamlayın.

Kaynak:http://8.enpedi.com

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir