Windows 8: Yerel Hesap Parolanızı Unuttunuz ve Bilgisayarınızda Oturum Açamıyorsunuz!

Windows 8’de hem Microsoft hem de Yerel hesaplar kullanılabilir durumda olduğundan İhtiyacınız olan doğru parola sıfırlama yöntemini belirlemeniz konusunda size rehberlik edecek bu makaleyi okumadan direkt bu makaleyi uygulamanız hatalı sıfırlama yöntemi kullanmanıza sebep olabilir.

        Ayrıca biraz daha basit olan alternatif bir yöntemin uygulanışını burada bulabilirsiniz: Yerel Hesap Parolanızı Unuttunuz ve Bilgisayarınızda Oturum Açamıyorsunuz! (II)

          Çoğu kullanıcının başına gelmiştir, parolanızı unutursunuz ve hesabınızda oturum açamazsınız. Eğer bilgisayarda birden fazla kullanıcı varsa ve bunlardan yönetici olan birinde oturum açma şansınız varsa sorun yoktur. Diğer yönetici hesabında oturum açarsınız ve erişemediğiniz hesabınızın parolasını kaldırırsınız. Ancak bilgisayarda tek kullanıcı hesabı varsa veya diğer hesap Standart Hesap ise veya tüm yönetici hesaplarının parolası unutulduysa bu mümkün olmaz.
         Bu durumda parolayı kaldırmak ve hesabı tekrar erişime açmak için biraz uğraşmanız gerekir. Bunu yapmanın pek çok yolu varsa da ben en basit ve 3. parti hiçbir araç kullanmadan uygulayabileceğiniz yolu anlatacağım. Basit ve %100 etkili…

Ne yapacağız?

          Körü körüne maddeleri saymaktansa önce ne yapacağımızı basitçe anlatayım;

          Windows 8′de bu tip durumlarda kullanılmak üzere varsayılan olarak devre dışı olan ve Süper Yönetici Hesabı olarak nitelendirdirebileceğimiz bir hesap bulunur. Bu hesabın normal Yönetici Hesabından tek farkı Kullanıcı Hesabı Denetimi‘ne (UAC) tabi olmamasıdır. Bunun dışında bir üstünlüğü yoktur. Bu hesabı  etkinleştirmek için ise –bir Yönetici Hesabında oturum açmış iken– Yönetici hakları ile bir komut istemcisi açmanız ve etkinleştirmek için net user administrator /active:yes, devre dışı bırakmak için ise net user administrator /active:no komutlarını kullanmanız gerekir.

          Şimdi soru şu: Bizim durumumuzda bir Yönetici Hesabına erişimimiz olmadığına göre ne yapacağız?

          Bunun için bir hile ile Windows‘u kandırmamız gerekecek:
          Hepinizin dikkatini çekmiştir; Oturum açma ekranında sol alt köşede Erişim Kolaylığı ikonu bulunur. Bu –özellikle– özürlü kullanıcıların Windows Kolay Erişim Merkezi seçeneklerini oturum açarken kullanmalarını sağlamak amacı ile oraya koyulmuştur.

            Windows devre dışı iken (Önyüklemeden önce) eğer buradaki araçlardan birini manipule eder ve bu aracın aslında açması gerekenden başka bir aracı açmasını sağlarsak bunu kullanabiliriz. İşte biz buradaki Büyüteç’i (Magnify) açan bağlantıyı manipüle edip Büyüteç yerine  Komut İstemcisininin açılmasını sağlayacağız. Ardından bu komut istemcisinde net user administrator /active:yes komutunu kullanarak Gizli Yönetici Hesabını etkinleştirecek ve bu hesabı kullanarak parolamızı sıfırlayacağız…

  Nelere ihtiyacımız var?

             İhtiyacımız olan 2 şey var;

  • Sistem Kurtarma Sürücüsü ya da Sistem Kurtarma Diski ya da  Windows 8 kurulum medyası 
  • Kağıt, kalem.

             Sistem Kurtarma medyasını daha önce oluşturduysanız sorun yok. Eğer oluşturmadı iseniz seçenek var:

  1. 32 Bit Windows 8 kullanyorsanız 32 Bit bir Windows 8 kurulu başka bir bilgisayarda, 64 Bit Windows 8 kullanyorsanız 64 Bit bir Windows 8 kurulu başka bir bilgisayarda (Üstteki linklerde anlattığım şekilde) oluşturabilirsiniz.
  2. İnternetten sürümünüze dikkat ederek (32-64 Bit) ISO formatında indirebilirsiniz. (Yine üstte verdiğim linklerde indirme bağlantısı da var)  Daha sonra USB belleğe atarak (Burada 1 veya 3. yolu kullanabilirsiniz) yada CD’ye yazdırarak kullanabilirsiniz.
  3. F8 tuşu ile açabileceğiniz Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri ekranında Bilgisayarınızı onarın seçeneğine tıklayarak. (Bu yöntem her Windows kurulumunda, özellikle Notebookların kiminde -Sistem üreticisine bağlı olarak- çalışmayabilir.) 

            Kağıt, kalem ise komutları not almak için lazım olacak. 2. bir bilgisayarınız varsa buna da gerek yok.

  1-  Gelişmiş Kurtarma Seçenekleri‘ni açın ve Komut İstemi‘ni seçin.  (Linkte 1…3 adımları)

  2- Komut istemcisine alttaki komutları her satırdan sonra Enter‘a basarak girin.

  Alttaki komutları girerken çok dikkatli girin. Satırları karıştırırsanız örneğin cmd.exe‘yi gider –yedeklemeden– magnify.exe olarak değiştirirsiniz ondan sonra “cmd.exe bulunamıyor” hatasıyla karşılaşırsınız. Bu durumda ise nerede hata yaptığınızı ve neyi düzeltmeniz gerektiğini bilmediğiniz için düzeltmek çok zor olacaktır. Tekrar ediyorum komutları –satırları karıştırmadan– 2 defa kontrol ederek girin.

  • C:
  • CD Windowssystem32
  • ren cmd.exe cmd.old
  • ren magnify.exe cmd.exe
  • ren cmd.old magnify.exe
  • Exit

  Yazıyı uzatmamak adına sistem bölüntünüzün harfini nasıl tespit edeceğinizi yazıya eklemedim. Sistem bölüntünüzün olduğunu farzederek komutları ona göre verdim. Ancak sisteminizde Sistem Ayrıldı yada buna benzer farklı bir bölüntü (Örneğin, Kurtarma Bölüntüsü, EFI vs.) varsa sistemin kurulu olduğu bölüntünün harfi D, E gibi farklı bir harf olabilir. Bu yüzden alttaki hatayı alırsanız komut işlemcisini kapatıp tekrar açın ve ilk satırdaki C: komutunun yerine D: yazıp öyle deneyin. Hata almayıncaya kadar aynı işlemi tekrarlayın…

  3- Devam seçeneğini seçerek Windows 8‘i normal olarak başlatın.

  4- Oturum açma ekranında sol alt köşede bulunan Erişim Kolaylığı ikonuna tıklayın ve açılan menüde Büyüteç‘e tıklatın.
  5- Büyüteç yerine –tamda bizim istediğimiz gibi– Komut İstemcisinin açıldığını göreceksiniz. Bu Komut İstemcisine net user administrator /active:yes komutunu girip Enter‘a basın. İşlemin başarı ile sonuçlandığını söyleyen mesajı aldıktan sonra Exit yazıp Enter‘a basın.

  6-  Bilgisayarı bir kez daha yeniden başlatın.

  7- Artık oturum açma ekranında –benim deyimimle– Süper Yönetici Hesabı‘nın da olduğunu göreceksiniz. Tıklayıp bu hesapta oturum açın ve burada anlattığım gibi parolasını unuttuğunuz hesabın parolasını kaldırın.

  8- Gizli Yönetici Hesabındaki oturumu kapatmadan önce yapmamız gereken bir işlem daha var; Gizli Yönetici Hesabını tekrar deaktif duruma yani varsayılan durumuna getirmek. Bunun için Başlat Menüsü arama satırına Magnify.exe yazın ve Enter‘a basın.

  2. Adımda, Komut İstemcisini, Büyüteç olarak adlandırdığımızdan Komut İstemcisini açmak için cmd.exe yerine magnify.exe yazıyoruz. Bu durumu 12. adımda düzelteceğiz.

  10- Komut İstemcisinin açıldığını göreceksiniz. net user administrator /active:no komutunu girin ve Enter’a basın.

  11- Bilgisayarı yeniden başlatın ve 1. adımı tekrarlayın.

  12- Komut İstemcisine bu sefer alttaki komutları her satırdan sonra Enter‘a basarak girin;

  • C:
  • CD Windowssystem32
  • ren magnify.exe cmd.old
  • ren cmd.exe magnify.exe
  • ren cmd.old cmd.exe
  • exit  13- 3. Adımı tekrarlayın. Ayrıca 4. adımı tekrarlarsanız artık  –Normal olarak– Büyüteç‘in açıldığını görebilirsiniz. Ayrıca gördüğünüz gibi artık Süper Yönetici Hesabımız da yok;

  Kaynak:http://8.enpedi.com

  Kemal Bilir Yazar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir