Gençler Facebook’u Terk Etmiyor

ABD’de gerçekleştirilen yeni bir çalışma, genç kullanıcıların Facebook’a olan ilgisinin sürdüğünü ortaya koydu. Veriler, her 4 gençten 3’ünün Facebook kullandığı gösteriyor.

Bugün 10. yaşını kutlayan dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook ile ilgili yeni bir araştırma yayımlandı. Pew araştırma şirketi tarafından ABD‘de gerçekleştirilen çalışmada, 12 – 17 yaş arası gençlerin neredeyse dörtte üçünün Facebook kullanıcısı olduğu tespit edildi. Bu yaş grubunda, Facebook kullancılarının oranı yüzde 73 olarak belirlendi.
Yetişkinlerin Yarısı Kullanıyor

Amerikalı yetişkinlerde ise sosyal ağın kullanım oranının yarıdan biraz fazla olduğu ölçümlendi. Çalışmaya göre, yetişkinlerin yüzde 56‘sı Facebook kullanıcısı. Siteyi günlük olarak ziyaret eden temel kullanıcı oranı da giderek yükseliyor. Bu oran 2010 yılında yüzde 51 iken şimdi yüzde 64‘e kadar yükselmiş durumda.


Yaş Arttıkça Arkadaş Azalıyor

Araştırmada Facebook kullanıcılarının yaşları ve arkadaş sayıları arasındaki ilişki de ölçümleniyor. 18 yaş ve üstü Facebook kullanıcılarının yüzde 39‘unun 1 – 100 arasında arkadaşı bulunduğu belirtilen çalışmada, 500’ün üzerinde arkadaşı olanların oranı sadece yüzde 15 olarak tespit edilmiş.
Facebook‘daki arkadaş sayısı ve yaş arasında ters orantı olduğu da araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar arasında. 18-29 yaş arası kullanıcıların ortalama arkadaş sayısı 300 iken, 65 yaş üzerinde bu rakam 30’a 
düşüyor. Ağdaki toplam kullanıcıların yarısı 200’den fazla, diğer yarısı ise 200’den az arkadaşa sahip.


Kadınlar ve Erkekler

Kadınların ve erkeklerin Facebook’u kullanım amaçları da kısmen farklı. Kadınların yüzde 54‘ünün Facebook kullanımındaki asıl amacı fotoğraf ve videolara bakmak iken erkeklerde bu oran yüzde 39’larda kalıyor. Erkekler ve kadınlar “güncelleme ve yorum almak“, “haberleri ve etkinlikleri takip etmek” gibi amaçlarda ise sırasıyla yüzde 39 ve yüzde 31‘lik oranlar ile eşitler.

Kaynak:http://shiftdelete.net/

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir