Google Glass Hisleri Anlayacak

Aklınızı okumanın sırrı, psikologlar, danışmanlar veya gösteri sanatçıları için yüzünüzdeki anlık ve küçük değişiklikleri algılamaktan, bunlardan anlam çıkarmaktan geçiyor. Aynı şey artık Google Glass için de geçerli. Karşınızdaki kişinin yüzündeki jest ve mimikleri geniş bir yelpazede tespit ederek, genel bir duygusal çıkarım yapabilen yeni uygulama, hem öncelikli duyguyu hem de aralardaki küçük nüansları fark edebiliyor.
Emotient tarafından geliştirilen ve Google Glass’ın ön kamerasını kullanan bu uygulama, alınan görüntüleri anlık olarak geliştirici şirketin yazılım platformuna aktarıyor. Burada hızlı bir duygusal analiz gerçekleştiriliyor ve ardından sonuçlar yine Google Glass kullanıcısının ekranına (gözlüğüne) iletiliyor.
Her ne kadar Google, yüz tanımlama uygulamalarının geliştiriciler için “yasak bölge” olduğunu duyursa da, Emotient bu uygulamayı kapalı beta aşamasında tutuyor ve veritabanına aktarılan yüzleri ya da diğer bilgileri anonim olarak işleyip, sunucularında saklamıyor.
http://static.shiftdelete.net/img/article_new/1_gglglssnewsh9870adf1385540173.jpg
Böylesi bir uygulamanın insan ilişkilerine getireceği yaklaşım hiç şüphesiz dürüst davranmayan kişileri zorlayacak nitelikte olacaktır. Ancak öte yandan eşinizin canının sıkkın olduğunu veya patronunuzun maaş verip vermeyeceğini tespit etmesi de hiç fena olmaz. En azından, sevgilinin “neyin var senin?” sorularıyla uğraşmak zorunda kalmayacak olmak kulağa hoş geliyor.
Kaynak:http://shiftdelete.net/

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir