Rusya’da Blogger Olmak Zor

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/googsansic1328274934.jpg

Rusya’da yürürlüğe giren internet kanunu ile blog yazarlarına koyulan kanunlar, Türkiye’deki internet düzenlemelerine rahmet okutacak cinsten. İşte detaylar.

Türkiye’de popüler bir blog sahibi olduğunuzda baskı altında olacağınızı düşünüyorsanız, bir de kendinizi Rus blogger‘ların yerine koyun: Duma tarafından kabul edilen yeni kanuna göre artık Rusya’da günlük ziyaretçi sayısı 3 bini geçen tüm blog yazarları ad ve soyadlarını, e-posta adreslerini ve paraflarını devlete kaydettirmekle yükümlü.
Hükümet tarafından “blogger olarak bilinen internet kullanıcıları” şeklinde tanımlanan bu kitle, daha sonra ana akım medya ile aynı kanunlara tabi oluyor. Diğer bir deyişle pornografi ve hakaret gibi içerikler blogger’lar için suç teşkil edecek. Suçu ilk kez işleyenler para cezasıyla yırtarken, ikinci işleyişinde blog sayfaları bir aylığına kapatılabilecek.
 
Uygulamanın açık bir fişleme olduğunu belirten insan hakları avukatları, terörle mücadele kapsamında çıkarılan bu yeni yasaya en kısa zamanda Rus anayasa mahkemeleri tarafından itiraz edilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak bahsi geçen yasa gerçek hayata o kadar fazla yansımayabilir.
Yeni yasa sadece Rusya’da barındırılan blog’ları kapsadığı için, yurtdışında, örneğin ABD veya Hollanda gibi ülkelerden hosting hizmeti alan blogger’lar bu yasadan muaf oluyor. Blogger’ların çoğunun da hizmetini WordPress ya da benzeri sağlayıcılardan aldığı düşünülürse, bu yükümlülükler nazaran küçük bir kitleyi etkileyecek gibi görünüyor.
Kaynak:http://shiftdelete.net

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir