Google’dan İstemediğiniz Bilgileri Silin

Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından Google’a yapılan uyarı sonuç verdi: Artık Google arama sonuçlarına siz de müdahale edebileceksiniz. İşte önemli detaylar.

Her şey İspanyol Mario Costeja Gonzalez‘in mahkemeye yaptığı başvuru ile başladı. Emlak satarken 16 yıl önce yaşadığı sıkıntıların halen Google’da yer aldığı gerekçesiyle, bu verilerin internetten (Google arama sonuçlarından) silinmesini talep eden Gonzalez, takip eden dava sonucunda Google’ın Avrupa’da “unutulma hakkı” önerisiyle karşılaşmasını sağladı.
Google’dan Larry Page ise Financial Times’a verdiği bir röportajda, Google’ın 30 Mayıs itibarıyla Avrupalı internet kullanıcılarına kendileriyle ilgili eski veya zarar verici nitelikteki bilgileri silmeleri için yeni bir yöntem sunacaklarını açıkladı. Nihayet o gün geldi ve Google’ın “arama sonuçlarından kaldırma formu” yayınlandı.
İnternette Unutulma Hakkı
Google’ın Yasal Yardım bölümünden ulaşabileceğiniz bu formda, Avrupa Veri Koruma yasaları kapsamında kendi isminizle ilgili olarak arama sonuçlarında görüntülenen ve rahatsız olduğunuz içeriklerin kaldırılmasını talep edebiliyorsunuz. Google tarafından yapılan açıklamaya göre, talepler değerlendirilirken halkın bu içeriğe ne kadar ilgi duyduğu ve verinin ne kadar eski olduğu da göz önünde bulundurulacak.
Google’ın yeni yayınladığı bu form, Nevizade akşamları sonrası çekilen ve iş başvurularında adınızı Google’da aratan patronların oldukça ilgisini çekebilecek o fotoğrafları kaldırmanız için bir hayli işe yarayacaktır. Sizin de kendinizle ilgili olarak kaldırmak istediğiniz içerikler var ise, buraya tıklayarak formu doldurabilirsiniz.
Son bir ekleme: İçerik kaldırma talepleriniz Google’ın Avrupa bölgesinde kullanılan versiyonlarında geçerli oluyor. ABD merkezli olarak kullanılan Google.com bu taleplerden etkilenmiyor.
Kaynak:http://shiftdelete.net

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir