Paylaşımlar Mahkeme Dosyasına Dönebilir

Eğlence için yapılmış gibi görünse de özellikle aşağılama içeren internet paylaşımları ciddi miktarlarda tazminat ödenmesine sebep olabilecek. Peki ne yapılması gerekli?

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, internet ortamında sıkça paylaşılan eğlence amaçlı içerikleri de kapsıyor. Eğlence için yapılmış gibi görünse de özellikle aşağılama içeren internet paylaşımları ciddi miktarlarda tazminat ödenmesine sebep olabilecek.
Kişilerin isteği dışında çekilen ve özellikle eğlence amaçlı olarak yayınlanan fotoğraflar, fotoğrafı çeken ve paylaşanların karşısına mahkeme dosyası olarak çıkabiliyor. Bu şekilde yayılan fotoğraflarla ilgili düzenlemelere sahip Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu sadece toplum hayatının gereği, toplumun ve gazetecilerin haber alma ve verme haklarının kullanılmasının söz konusu olduğu hallerde resmin izinsiz yayınlanabileceğini kabul ediyor. Her gün binlerce izinsiz görüntü internet kullanıcılarının karşısına çıkıyor ve konuyla ilgili görülmekte olan birçok dava sürüyor. 
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan hukukçular, bu fotoğraflarda kişiler tanınabilir şekildeyse; karalama, aşağılama, hakaret ve suç teşkil eden benzeri amaçlar ile kullanılması durumunda ise basın yolu ile kişilik haklarına saldırı ve fikir ve sanat eserleri kanununa muhalefet suçları ile savcılığa suç duyurusunda da bulunulabileceğini belirtiyorlar. 
Eğlence amaçlı paylaşılan birçok anonim görseli kapsadığından pek çok internet kullanıcısı paylaşımları nedeniyle tazminat davalarıyla karşı karşıya kalabiiyor. 
 Kaynak:http://shiftdelete.net

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir