Apple dan Yeni Programlama Dili (SWIFT)

  Bilişim devi Apple’ın dün düzenlediği WWDC 14 etkinliğinde sadece iOS 8 ve Mac OS X değil, uygulama geliştiriciler için devrim niteliği taşıyan yeni bir dil tanıtıldı.
03/06/2014 08:15
  Apple uzunca bir süredir mobil ve masaüstü işletim sistemlerindeprogramlama dili olarak Objective-C kullanıyordu. 20 yıllık bir dil olan Objective-C kararlı sürümüne ancak ilk iPhone’un tanıtıldığı yıl olan 2007 yılında ulaşmış, bu sebepten dolayı iPhone ile özdeşleşmişti.
  Objective-C’nin artık emekli olma vakti geldi. Dil, yerini şirketin “C’siz Objective-C” olarak tanımladığı yeni programlama dili Swift’e bırakacak. Hıza ve kullanım kolaylığına odaklanan Swift, uygulama geliştiricilerin dikkatini ve ilgisini çekmeyi başardı. iOS ve Mac OS X için uygulama geliştirmek isteyen geliştiricilerin işini kolaylaştıracağı söylenen Swift, her türlü programı geliştirmek için kullanılabilecek.
Öğrenmek isteyenler için
  Bu yeni dili öğrenmek isteyenleri de düşünen Apple, iBook Store üzerinden bir kaç kitap yayınladı. Kitapları okuyan ve birazda olsa programlamadan anlayan kişilerin kolayca Swift’i öğrenebileceğini söyleyen Apple’ın yayınladığı ücretsiz kitaplara ve Xcode 6’nın beta sürümüne ulaşmak içinburaya tıklayabilirsiniz. Ancak uygulamalarınızı yayınlamak için iOS 8 veMac OS X Yosemite’in piyasaya çıkmasını beklemeniz gerekiyor.
Burak Közlemeci
kaynak:http://shiftdelete.net

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir