Twitter’da Nasıl GIF Resim Paylaşılır?

Dünyanın en popüler mikroblog ağı Twitter’a bugün itibarıyla GIF formatlı görsel paylaşım desteği geldi. İyiden iyiye hareketlenen Twitter’da GIF nasıl paylaşılır? İşte cevabı…

Yüzmilyonlarca kullanıcısı ile 140 karakter eksenindeki dünya Twitter, bugün itibarıyla hareketli bir özelliğe daha merhaba demiş oldu. Bu yeni özellik GIF yani Graphic Interchange Format adını alan resim formatlarının Twitter‘a yüklenebilmesi şeklinde özetlenebilir. Peki nedir bu GIF?

GIF nedir?

GIF, Grafik Değiştirme Biçimi anlamına gelir ve bir sayısal resim saklama biçimidir. Kayıpsız sıkıştırma kullanır. 8-bit renge (yani 256 renge) kadar destek verir ve 1-bit’lik (yani tek renk için) saydamlık sunar. En bilinen haliyle hareket edebilen resimdir GIF. Şimdi sıra, bu yeni özelliğin Twitter’daki kullanımına geldi.

Twitter’a nasıl yüklenir?

GIF formatlı bir görseli Twitter‘a yüklemek istediğinizde izleyeceğiniz yol Twitter‘a resim yükleme ile aynı. Paylaşımda bulunmak için kullanılan Tweet sekmesinin altında yer alan fotoğraf makinesi ikonu tıklanıyor.

Buradan bilgisayarınızdaki görsel bulunur ve seçilip yüklenir. Resim yüklemeye göre biraz daha fazla bekleten bu işlemden sonra yeni Tweet‘iniz GIF hazır!


 

Nasıl çalışır?
Şimdi kontrol etme zamanı, görsel bir ‘play’ yani oynat ikonuyla karşınıza çıkıyor.

İkona tıkladığınızda GIF tüm hünerleriyle sizlerle… Güle güle kullanın, bu yeni özellikle GIF‘li Tweet atmak için  buraya tıklayarak birkaç GIF görsel yükleyebilirsiniz.

Kaynak:http://shiftdelete.net

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir