Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmanız İçin Tavsiyeler

Telefonlar her geçen gün büyüdükçe pillerde büyüyor. Aslında Android işletim sisteminde sarj sorunu pek yaşanmıyor. En azından iOS işletim sistemine göre.. Ortalama pil kapasiteleri boyutlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Android işletim sistemli cihazınızı daha uzun süre kullanmanız için bazı öneriler!

Güç tasarruf modu!

Çoğu Android cihaz üreticisileri güç tasarruf modunu cihazlarına entegre etti. Bu sayede akıllı telefonlarından daha fazla verim almaları ön görüldü. Yeni Android güncellemesi olan Lollipop için de yerleşik bir pil tasarruf seçeneği bulunuyor. Güç tasarruf modunu kullanarak sarjınızdan tasarruf edebilirsiniz.

Telefonunuzu otomatikleştirin. 

Telefonunuz da bazı durumları senkronize yaparak daha fazla uğraşmazsınız. Verilerinizi çeşitli uygulamalar yardımıyla otomatik olarak yedekleyebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz uygulamalar ile otomatik tetikler yapabilirsiniz.

Bazı uygulamaları devre dışı bırakın!

İşinize sürekli olarak yaramayan uygulamaları devre dışı bırakın. Ayarlar > Uygulamalar adımını izleyerek kullanmadığınız uygulamaları ve bu uygulamaların verilerini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Boş boş cihazınızda yer alan uygulamalar cihazınızın verimli oluşunu engelliyor.

Duvar kağıdı seçin!

Animasyonlu duvar kağıtları cihazınızın sarjının erken bitmesine sebeb olabiliyor. Bu nedenle hareketsiz olan fotoğrafları yada widgetleri seçebilirsiniz. Hatta widget kullanmamak daha verimli olmanızı sağlayacaktır.

Uygulamaları temizleyin!

Kullanmakta olduğunuz ve işinizi bitirdiğiniz uygulamaları ana ekranda kontrol ederek temizleyin. Sarjınızın daha verimli olması adına ekranda bulunan kullandığınız uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Ekran parlaklığı.. 

Ekran parlaklığı piliniz üzerinde büyük bir etkiye sahip. Genellikle yüksek olan parlaklıklara güvenmeyin. Elle ekran parlaklığını azaltın ve daha düşük bir parlaklıkta kullanmayı deneyin. Hem göz sağlığınız adına önemli birşey hemde cihazınızın pili için yapabileceğiniz kolay bir iyilik.
Ayrıca ekran aşımını da azaltmanız gerekiyor.

Titreşimleri kapatın!

Bazı titreşim uyarıları cihazınıza zarar verebilir. Android telefon yada tablet için gereksiz titreşimleri kapatabilirsiniz. Gereksiz titreşimler pilinizin katili olabilir.

Bildirimleri kapatın.. 

Eğer sürekli olarak birisi Facebook üzerinden bildirimler geliyorsa Ayarlar bölümünden Facebook uygulamasına gelerek bildirimleri kapatabilirsiniz. Aynı şekilde diğer gereksiz bildirim gönderen uygulamalar için de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Gereksiz bildirimleri uzak tutarak hem cihazınıza iyilik yapın hem kendinize..

Konum servisleri

Ayarlar > Konum bölümüne girin ve burda bulunan konumunuzu kullanan uygulamalar için konum bilginizi kapatabilirsiniz. Bu sayede ekstra güç kaybetmeyeceksiniz.

Kaynak:http://www.veteknoloji.com

Kemal Bilir Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir