iOS 12 ve Android P’ye yeni emojiler geliyor

Emojipedia tarafından 2018 emojilerinin final sürümü yayınlandı. Unicode 11.0 final sürümü ile Android ve iOS cihazlara nazar boncuğu emojisi resmi olarak gelecek. Toplamda 157 emojiden oluşan kütüphane de bizlere özgü emojilere de yer verilmiş.

Ülkemizin geleneksel simgelerinden nazar boncuğu, Unicode 11.0 final sürümünde yer aldı. İlk duyurusu yapıldığında ilgiyle karşılanan ninja, tavus kuşu, kanguru, yengeç, papağan gibi emojilerin de final sürümünden çıkarılmadığını, kullanıcıların beğenisine sunulduğunu görmekteyiz.

Unicode 11.0 ile dört farklı emoji bileşeni ekleniyor. Bunlar Kızıl saç, beyaz saç ve kel saç. Herhangi bir cilt tonundaki erkek ya da kadın emojisi ile birleşerek ortaya yeni bir emoji çıkıyor. Örneğin koyu tenli, beyaz saçlı, erkek emojisi gibi.

Unicode Konsorsiyumu, Unicode 11.0 final sürümünü onayladı. Yeni emojiler 5 Haziran’dan itibaren kullanılabilir olacak. 157 adet yeni emoji, yılın ikinci yarısında Android ve iOS cihazlara, Facebook, Twitter, Instagram gibi dijital platformlara eklenecek.

Kaynak: https://www.donanimhaber.com

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir